Strieborné šperky

Strieborné šperky sú aj v súčasnosti považované za prestížne klenoty. Po zlatých a diamantových šperkoch ide o jedny z najcennejších šperkov, ktoré sú v ponuke klenotníctiev a online  obchodov.

Strieborné šperky pritom nie sú vyrobené z rýdzeho striebra. V záujme zvýšenia odolnosti, i ďalších vlastností (napríklad lesk) sa dnes v šperkárstve najčastejšie využíva tzv. mincové striebro, známe aj pod názvom sterling silver, čo je v skutočnosti zmes striebra, medi a zinku. Obsah striebra v tejto zmesi je 92,5% (aj preto sa občas používa označenie 925 striebro), čo je minimálna hranica na to, aby šperky mohli byť označené ako strieborné.

Šperky zo striebra sú často využívané aj ako symboly, či znaky príslušnosti k istej triede alebo skupine. Takýmto je napríklad tzv. prsteň čistoty, ktorým sa “krúžkujú” mladí veriaci Američania, ktorí sľúbili Bohu, že neprídu o svoje panictvo/panenstvo pred svadbou.

Napriek všeobecnej obľúbenosti strieborných šperkov je treba mať na pamäti, že o tieto šperky sa treba starať. Na rozdiel od oceľových šperkov sa totiž môžu pomerne rýchlo zaniesť a stratiť tak svoj lesk. Treba pamätať aj na to, že šperk nie je strieborný podnos, či príbor a teda používať prípravky, špeciálne určené na strieborné nádoby a príbory nie je práve najvhodnejšie.